Ako vybrať filter do akvária?

Akvária sú v dnešnej dobe nielen dizajnovou záležitosťou a účinnou relaxáciou, ale aj spôsobom, ako sa zbaviť stresu všedného dňa. Áno, rybičky a akváriové rastliny majú skutočne blahodarné účinky na našu psychiku. Ak si aj vy chcete zariadiť akvárium, určite sa vám budú hodiť rady, ako si vybrať vhodný akváriový filter.

Akvária sú v dnešnej dobe nielen dizajnovou záležitosťou a účinnou relaxáciou, ale aj spôsobom, ako sa zbaviť stresu všedného dňa. Áno, rybičky a akváriové rastliny majú skutočne blahodarné účinky na našu psychiku. Ak si aj vy chcete zariadiť akvárium, určite sa vám budú hodiť rady, ako si vybrať vhodný akváriový filter.

Doba čítania 7 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typ filtra

Akváriový filter vnútorný

Vnútorný akváriový filter vkladáme dovnútra akvária pomocou jednej či dvoch prísaviek, ktoré pritlačíme k stene filtra. Skládá se z dvoch častí: Vrchnú časť tvorí čerpadlo, ktoré sa stará o prúd vody. Na spodnej časti je uchytené filtračné médium, ktoré má na starosť filtráciu vody.

  • Jednoduchá inštalácia

  • Nízka cena

  • Malý filtračný objem

  • Nižší výkon

  • Neumožňuje použitie sypkých médií

Akváriový filter vonkajší

Vonkajší akváriový filter umiestňujeme mimo akvárium. Filter sa skladá z hlavy filtra a nádoby. V hlave sa nachádza čerpadlo, ktoré tlačí vodu späť do akvária. Nádoba slúži na umiestnenie filtračných médií. Čím väčší je objem nádoby, tým väčší je aj objem filtračných médií.

  • Vysoký výkon

  • Veľký objem filtračných médií

  • Možnosť využitia sypkého média

  • Lepší prúd vody v akváriu

  • Vyššia obstarávacia cena

  • Náročnejšia údržba

  • Nutnosť dodatočného miesta na filter

Akváriový filter závesný

Závesný akváriový filter sa veľmi podobá vnútornému filtru, len s tým rozdielom, že sa zavesuje na hranu akvária. Síce nemá veľký filtračný objem, ale na druhej strane je výkonnejší ako malé vnútorné filtre. Hodí sa najmä do akvárií s objemom do 40 litrov.

  • Možnosť použitia rôznych filtračných médií

  • Nízka cena

  • Nezaberá v akváriu príliš veľa miesta

  • Nedá sa použiť v akváriu s krytom

  • Nižší výkon

  • Malý objem filtračných médií

Podľa čoho vyberať

Filtrácia

Vnútorné filtre môžeme rozdeliť podľa toho, ako vodu filtrujú:

  • Akvarijné filtre s motorom - obsahujú čerpadlo a pod krytom je schovaný molitan či iné filtračné médium; pri čistení filter ľahko vytiahnete bez toho, aby sa nečistoty do akvária vypustili

  • Čerpacie hlavy - na tie nasadíte biomolitan, ktorý má veľkú filtračnú kapacitu; jeho nevýhodou je, že sa veľmi zle čistí, pretože sa väčšinou časť nečistôt uvoľní späť do akvária

  • Bublifuky - tak sa hovorí vzduchovým filtrom, predstavujúcim malé molitany napojené na vzduchovací motorček mimo akvária; hodí sa pre malé akvária, ale sú ľahko hlučnejšie

Filtračné médium

Je neoddeliteľnou súčasťou každého akváriového filtra. Najčastejšie sa ako filtračné médium používa modrý či čierny molitan, biela vata alebo keramické krúžky a to predovšetkým z dôvodu nízkej ceny. Možno však tiež použiť sypké porézne médiá, ktoré sú vysoko pórovité. Vďaka tomu sa v nich usadia užitočné baktérie, ktoré čistia vodu.

Pena, biomolitan

Obvykle máva modrú, čiernu alebo dokonca zelenú či žltú farbu. Biomolitan je dostupný v rôznych hrúbkach a vydrží vám niekoľko rokov.

Keramické krúžky a guľôčky

Ak hľadáte biologickú filtráciu, sú keramické krúžky alebo guľôčky ideálnym riešením. Sú veľmi pórovité a preto sa v nich udrží veľa nečistôt.

Plastové segmenty

Sú veľmi lacné, ale na druhej strane nedokážu zachytiť všetky nečistoty. Navyše ich musíte častejšie meniť.

Aktívne uhlie

Pridáva sa do peny, vaty alebo molitanu. Pohlcuje najmä čpavok, nemusí však byť v akváriu stále. Používa sa len na finálne dočistenie akvária.

Zeolit

Zeolit je prvohorný kameň s dutinkami a kanálikmi. Má oveľa väčší filtračný účinok ako piesok. Vydrží vám niekoľko mesiacov, alebo ho môžete vyčistiť v 10 % roztoku soli a znova ho použiť. Prečisťuje vodu tromi spôsobmi:

  • Zachytáva fyzické častice

  • Absorbuje znečisťujúce látky

  • Čistí chemicky a to vďaka množstvu iónov vápnika, horčíka a sodíka

Sintrované sklo

Je pórovité a teda veľmi účinné. V rámci biologickej filtrácie je úplnou jednotkou. Síce je drahšie, ale na druhú stranu vám vydrží veľmi dlho.

Filtračná vata

Ide o vláknitý materiál, ktorý sa využíva ako posledné filtračné médium. Zachytí aj najmenšie nečistoty.

Skimmer

Hladinový zberač nečistôt čiže skimmer sa stará o odstránenie nečistôt z povrchu akvária, ako sú zvyšky potravy, rastlín alebo mastné škvrny. Práve tieto nečistoty zamedzujú výmene plynov vody so vzduchom. Kyslík je však veľmi dôležitý pre filtračné baktérie a živočíchy vo vnútri akvária. Rozoznávame dva typy skimmera:

  • Napojenie na vonkajší filter - skimmer sa prirobí na vtokovú hadicu a voda sa potom nasáva z vodného stĺpca a z hladiny

  • Skimmer s motorom - poslúži vám, ak nemáte vonkajší filter; tento skimmer sa umiestni pod hladinu a nasáva do seba vodu z hladiny; skimmer s motorom môže byť vyrobený z plastu, kovu alebo skla

Objem a prietok vody

Objem akvária

Pri výbere filtra sa taktiež riadime veľkosťou akvária. Vždy je lepšie zvoliť väčší akváriový filter ako menší. Ak si kupujete napríklad stolitrové akvárium, potom činí objem filtračnej hmoty okolo desiatich litrov. Minimom je však päť litrov. Platí jednoduché pravidlo: na 10 litrov akváriovej vody pripadá 1 liter filtrácie.

Prietok vody

V praxi platí, že by sme si mali zvoliť taký filter, ktorý dokáže prečerpať päťnásobný objem akvária za hodinu. Ak však v akváriu budete mať čo i len jednu rybku, pokojne vám postačí nižší výkon a menší filter.

Údržba filtra

Vnútorný filter

Každý akváriový filter musíte pravidelne čistiť. Jedine tak si môžete byť istí čistotou vody. Vnútorný filter by sme mali čistiť aspoň raz za desať dní, pretože sa rýchlo zanesie. Čistenie vždy vykonávajte iba v akváriovej vode. Voda z kohútika obsahuje chlór a tým by ste zahubili všetky prospešné baktérie. Ak je potrebné vymeniť náplne, nikdy nevymieňajte všetky zároveň. Rovnako vyčistite osičku, rotor filtra a filtračnú mriežku.

Vonkajší filter

Vonkajší filter čistíme až pri znateľnom znížení prietoku vody. Ak máte správnu veľkosť filtra a vodu pravidelne odkalujete, potom postačí čistiť filter raz za rok. Filter opäť čistíme v akváriovej vode. Ale nezabudnite pravidelne preplachovať hadice s usadenými nečistotami. Občas tiež skontrolujte a vyčistite tesnenie a osičky rotora. Tesnenie sem tam premažte lekárskou vazelínou.

Najčastejšie otázky

Vždy je lepší filter vonkajší, pretože tak si môžete užívať akvárium bez rušivých elementov. Prípadne je možné zakúpiť si závesný filter s čo najväčšou kapacitou.

Samozrejme, takým akváriom je napríklad betárium určené na rybičku bettu splendens. Rovnako nepotrebujete filter do akvárií do objemu 3 l.

K zafarbeniu vody dochádza v súvislosti s úbytkom baktérií po čistení akváriového filtra, ale do dvadsiatich štyroch hodín by mala byť voda zase priezračná.